Preskočiť na hlavný obsah

Guacamole

 



Guacamole je tradičný pokrm pôvodom z Mexika, ale pochádza až z dôb Aztékov. 

Hlavnou zložkou je avokádo - plod Hruškovca amerického. 

Guacamole poznáme ako salsu, nátierku či dip. 

Recept môže mať rôzne obmeny, ale základ tvorí avokádo, cibuľa, cesnak, soľ korenie a limetka ktorá zároveň zabraňuje oxidácii avokáda. To znamená, že avokádo ostane krásne zelené.

Originál recept na guacamole nie je, nakoľko už v samotnom Mexiku sa líši zloženie ingrediencií podľa časti krajiny. Niekde pridávajú aj jogurt či kyslú smotanu.

Aj v iných krajinách majú svoje gaucamole pod iným názvom. Napríklad vo Venezuele majú guasacca, či mantequilla de pobre.

Nech si pochúťku z avokáda nazveme ako sa nám páči, hlavné je že si urobíme chutné raňajky, alebo pripravíme skvelé pohostenie pre návštevu.


Potrebujeme:

1 ks avokádo

šťava z limetky

polovica červenej cibule najemno nakrájanú

strúčik cesnaku

3 - 4 ks malých paradajok 

soľ, mleté čierne korenie 


Pripravíme si suroviny.


Avokádo si rozrežeme, pomocou polievkovej lyžice vydlabeme vnútro, kôstku vyberieme a dužinu roztlačíme vidličkou. Pridáme cibuľu, pretlačený cesnak, soľ, korenie a šťavu z limetky (podľa chuti). Poriadne premiešame a nakoniec zamiešame nakrájané paradajky.

Podávame s pečivom, tortilou, ....




Dobrú chuť

TIP:

Kôstku môžeme nastrúhať a pridať do smoothies alebo jogurtu nakoľko je oveľa zdravšia ako dužina avokáda.

Alebo môžete skúsiť vypestovať vlastný stromček.






Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Najlepšia maková plnka do závinu

  Makový závin patrí medzi naše najobľúbenejšie sladké kysnuté koláče. Mak je nielen zdravý vďaka železu a iným prospešným látkam ale je veľmi variabilný v používaní v dezertoch. Podľa tohto receptu si môžeme pripraviť aj orechovú plnku. Potrebujeme: 200 gramov mletý mak 100 gramov cukor kryštál 100 ml mlieka 1 Pl džemu (ja používam slivkový) pri orechovej plnke môžme vynechať  Podľa chuti kľudne pridajte citrónovú kôru či kvapnúť trochu rumu 😉 Mlieko zohrejeme a zalejeme mak s cukrom. Premiešame a pridáme džem. Teraz môžeme pridať aj kôru z citróna či spomínaný rum. Opäť zamiešame. Necháme vychladnúť. Makovú plnku rozotrieme na cesto. Koláč zvinieme tak že najprv si preložíme boky cesta aby nám plnka nevypadla či nevytiekla. Zrolujeme cesto a prenesieme na plech vyložený papierom na pečenie. Necháme podkysnúť podľa receptu. Kváskové dve hodiny. Druhý som urobila s kakaom. Ten je jednoduchší. Rozvaľkáme cesto, potrieme roztopeným maslom, cez sitko posypeme kakaom a práškovým cukrom (a

Pečené buchty ako od babičky ( závin, babka, moravské koláče .... kváskové univerzálne cesto)

Kto by nemal rád klasické pečené buchty? A najmä ak ich urobia zlaté ruky našej babičky? Vôňa sa šíri celým bytom, susedia otáčajú nos smerom k nám a vraciame sa do detstva, keď nás babka vítala s plechom plným sladkých buchiet. Plnené tvarohom, lekvárom, makom....jedna lepšia ako druhá aj keď poradie ťažko určiť. Teraz vďaka tomuto receptu môžeme my našu babku aj celu rodinu ponúknuť výbornými buchtami. Cesto je univerzálne, takže môžeme z neho robiť aj koláče (osúchy), moravské koláče, záviny, babku.... Potrebujeme: Rozkvas: 150 gramov polohrubej múky 150 gramov vody 150 gramov Lievito madre (alebo 1Pl ražného kvásku) Cesto: Rozkvas 350 gramov polohrubej múky 90 gramov vlažného mlieka 75 gramov kryštálového cukru 100 ml oleja štipka soli maslo na potretie buchiet Plnka: Tvaroh, džem, mak, nutella... Do misy dáme vodu a riadne v nej rozmiešame kvások. Pridáme múku a premiešame. Necháme na linke cez noc kvások pracovať. Alebo aspoň 6 hodín. Do krásne

Jednoduchý kváskový chlieb

Ak ste sa rozhodli kváskovať, nemohli ste urobiť lepšie pre svoju rodinku. Vôňa chleba, ktorá sa šíri bytom, výborný chrumkavý mäkkučký chlebík  a najmä vďaka kvásku má chlieb veľa benefitov. Kvások ako taký používa človek už niekoľko tisícročí na výrobu obilných placiek a podobne. Voľakedy naše prababičky vyrábali kvások zo starého chleba alebo zo zvyškov cesta. Stačilo ich namočiť do vlažnej vody. Výhody kváskovania :  + kvások na rozdiel od droždia z obchodu obsahuje viac druhov kvasných baktérií. + vďaka kvásku cesto lepšie kysne + zlepšuje trvanlivosť pečiva, chleba... + zlepšuje stráviteľnosť (nenafukuje) + zlepšuje výživové vlastnosti Kváskový chlebík je po prispôsobení múk vhodný aj pre diabetikov, celiatikov, histaminikov. Dokonca niektorí ľudia uvádzajú zlepšenie trávenia. Kvások si môžeme založiť doma. Je to 14 dňový proces kŕmenia vodou a múkou. Môžeme osloviť susedu, kamarátku alebo niekoho v blízkom okolí o kom vieme že kváskuje. Je tzv kvásková mapa kde sa dá