Preskočiť na hlavný obsah

Medovníčky (mäkké hneď po upečení)



Vianoce bez medovníčkov si asi ani nevieme predstaviť. Neodmysliteľnou súčasťou pečenia sú aj tieto voňavé a výborné koláčiky. Každé Vianoce si poviem, že stačí jedná dávka, no keď vidím ako miznú ešte z mriežky kde chladnú, musím vždy aspoň jednu várku medovníčkov upiecť.
A to na zdobenie aj naše obľúbené s lekvárom a vlašskými orechami.

Najdôležitejšie je dodržiavať čas pečenia, aby ostali krásne mäkké.
Zdobenie je skvelý čas ako stráviť spoločnú chvíľu s deťmi a tešiť sa z výsledku.

Medovníky sú hneď mäkké a aj dlho mäkké ostanú, ak teda vôbec ostanú 😊

Potrebujeme:
500 gramov hladkej múky T650
125 gramov tekutý med
125 gramov maslo obyčajné/Hera
3 ks celé vajcia
190 gramov práškový cukor
1 čl sóda bikarbóna
1 čl korenie do perníkov
2 Pl kakao (nemusí byť)

Na zdobenie:
Slivkový lekvár (povidla)
Vlašské orechy
Tuby s cukrárskou farbou na zdobenie

Na vytrážové medovníčky potrebujeme tvrdé cukríky napríklad Bon pari alebo gumené cukríky. 

Všetky ingrediencie spolu rukou zmiešame a vypracujeme cesto.


Cesto dáme na chvíľu do chladničky aby sa s ním lepšie pracovalo. Ideálne je ho nechať v chladničke aj celú noc.


Na druhý deň cesto vyberieme z chladničky.
Necháme chvíľu na linke.


Položíme na pomúčenú dosku, prepracujeme trochu a rozvaľkáme na približne 5 mm hrúbku.
Pomocou formičiek vykrajujeme rôzne tvary.


Stromčeky, hviezdičky, hríbiky.... ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie.
Pečieme vo vyhriatej rúre na 170 stupňov celzia približne 6 až 7 minút. Čas je v tomto prípade dôležitý aby medovníčky neboli tvrdé.


Upečené medovníčky môžeme potrieť rozšľahaným vajíčkom, budú krásne lesklé.


Zdobíme podľa vlastnej fantázie. Detičky určite s radosťou budú zdobiť medovníčky kedy môžu použiť svoje kreatívne nápady.

Ak sa nám nechce zdobiť alebo chceme netradičné medovníčky, môžeme pred pečením na každý kúsok dať trochu slivkového lekváru (povidla)  a vložiť kúsok vlašského orecha.


Vytrážové medovníčky:
Z cesta si pomocou veľkej formičky vykrojíme tvar (anjela, srdce...) Preložíme na plech s papierom na pečenie a na ňom si malou formičkou vykrojíme otvor kde dáme drť z cukríkov alebo gumené cukríky. Ak chceme medovníčky vitrážové zavesiť na stromček, urobíme otvor na špagátik.





Pečieme rovnako ako pri klasických medovníkoch.
Počas pečenia sa cukríky rozpustia, je dôležité nechať tieto medovníčky na papieri na pečenie až kým nevychladnú a hmota cukríkova nestvrdne. Následne opatrne dáme dole z papiera. Po vychladnutí sa nám vytvorí krásna vytráž .




Dobrú sladkú chuť 🍯

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Najlepšia maková plnka do závinu

  Makový závin patrí medzi naše najobľúbenejšie sladké kysnuté koláče. Mak je nielen zdravý vďaka železu a iným prospešným látkam ale je veľmi variabilný v používaní v dezertoch. Podľa tohto receptu si môžeme pripraviť aj orechovú plnku. Potrebujeme: 200 gramov mletý mak 100 gramov cukor kryštál 100 ml mlieka 1 Pl džemu (ja používam slivkový) pri orechovej plnke môžme vynechať  Podľa chuti kľudne pridajte citrónovú kôru či kvapnúť trochu rumu 😉 Mlieko zohrejeme a zalejeme mak s cukrom. Premiešame a pridáme džem. Teraz môžeme pridať aj kôru z citróna či spomínaný rum. Opäť zamiešame. Necháme vychladnúť. Makovú plnku rozotrieme na cesto. Koláč zvinieme tak že najprv si preložíme boky cesta aby nám plnka nevypadla či nevytiekla. Zrolujeme cesto a prenesieme na plech vyložený papierom na pečenie. Necháme podkysnúť podľa receptu. Kváskové dve hodiny. Druhý som urobila s kakaom. Ten je jednoduchší. Rozvaľkáme cesto, potrieme roztopeným maslom, cez sitko posypeme kakaom a práškovým cukrom (a

Cruffiny (kváskové)

 Každá z nás pozná muffiny aj croissanty. Cruffiny sú ich skvelá kombinácia. Prvá zmienka pochádza len prednedávnom z Austrálie v roku 2013. Preslávil ich až austrálsky šéfkuchár Ry Stephe v San Francisco v roku 2014, ktorý si dal aj ochrannú známku. Pred ich podnikom sú každé ráno dlhé rady ľudí aby si vychutnali čerstvé cruffiny. Našťastie sme žienky šikovné a cruffiny si upečieme aj doma. Môžeme ich plniť čokoládou, džemom, krémom typu créme patissieres,..... Receptom som sa inšpirovala na webe. Potrebujeme: Rozkvas 150 gramov mlieka 120 gramov Lievito madre 150 gramov hladkej múky Cesto 300 gramov hladkej múky 90 gramov mlieka 100 gramov zmäknuté maslo 50 gramov cukor kryštál 1 ks vanilkový cukor štipka soli cca 50 gramov zmäknuté maslo na potieranie Večer si zarobíme rozkvas. Ráno pridáme ostatné ingrediencie a mixérom vymiesime cesto.  Cesto necháme 2 hodiny kysnúť na linke (kým zdvojnásobí objem) alebo zakrytú misu vložíme do chladničky.

Pečené buchty ako od babičky ( závin, babka, moravské koláče .... kváskové univerzálne cesto)

Kto by nemal rád klasické pečené buchty? A najmä ak ich urobia zlaté ruky našej babičky? Vôňa sa šíri celým bytom, susedia otáčajú nos smerom k nám a vraciame sa do detstva, keď nás babka vítala s plechom plným sladkých buchiet. Plnené tvarohom, lekvárom, makom....jedna lepšia ako druhá aj keď poradie ťažko určiť. Teraz vďaka tomuto receptu môžeme my našu babku aj celu rodinu ponúknuť výbornými buchtami. Cesto je univerzálne, takže môžeme z neho robiť aj koláče (osúchy), moravské koláče, záviny, babku.... Potrebujeme: Rozkvas: 150 gramov polohrubej múky 150 gramov vody 150 gramov Lievito madre (alebo 1Pl ražného kvásku) Cesto: Rozkvas 350 gramov polohrubej múky 90 gramov vlažného mlieka 75 gramov kryštálového cukru 100 ml oleja štipka soli maslo na potretie buchiet Plnka: Tvaroh, džem, mak, nutella... Do misy dáme vodu a riadne v nej rozmiešame kvások. Pridáme múku a premiešame. Necháme na linke cez noc kvások pracovať. Alebo aspoň 6 hodín. Do krásne