Preskočiť na hlavný obsah

Zemiakové lokše ako od babičky

 


Nepoznám asi nikoho, kto by nemal rád zemiakové lokše.

U nás v rodine sú veľmi obľúbené najmä vo sviatočný deň, či k nedelnému obedu. 

Lokše pripravovali už naši predkovia, staré mamy, ktoré ako sa to opäť potvrdzuje aj pri tomto pokrme, že aj z mála sa dá urobiť skvelé jedlo.

Zemiakové lokše sú typické pre Slovensko a Moravu aj keď ich poznajú po celom kraji.

Líšia sa napríklad hrúbkou samotnej lokše či plnkou, alebo názvom ako napríklad lokeš. 

Západní susedia majú obľúbené lokše na sladko, napríklad so slivkovým lekvárom a mletým makom. Táto dobrota sa udomácnila aj na Slovensku.

Aj s tvarohom, alebo mletými orechami plnené lokše majú svojich priaznivcov.

U nás sa podávajú samotné len omastené masťou alebo plnené pečienkou. Môžete potrieť lokše aj rozpusteným maslom.

Na trhoch v stánku majú rôzne plnené zemiakové lokše ako mletým mäsom, kyslou kapustou a podobne.

Niekto lokše podáva k rôznym polievkam na kyslo. 


Potrebujeme:

1 kg v šupke uvarené zemiaky

300 gramov hladká ev. polohrubá múka

1 čl soľ

Na dokončenie:

rozpustené maslo, masť (bravčová, kačacia, husacia) 


Uvarené, vychladnuté zemiaky ošúpeme a najemno nastrúhame. 

Pridáme múku a soľ a miesime kým sa ingrediencie nespoja v kontaktné cesto.

Pozor, cesto dlho nemiesime len kým sa všetko spojí. 

Z cesta vytvarujeme valček.


Cesto si rozdelíme na rovnaké kúsky približne 3 cm široké. 



Každý kúsok si posypeme múkou a rozvaľkáme na veľkosť panvice.


Pečieme na suchej panvici. Múku z panvice odstránime papierovým obrúskom alebo iným spôsobom. Je dôležité, aby sa nám múka na panvici nepálila.  



Upečené lokše potrieme maslom alebo masťou.


Podávame k pečenej kačke, husi, alebo ako vyššie som písala, plnku si zvolíme podľa svojej chuti. 

Lokše v sladkej variante natrieme lekvárom, posypeme mletým makom a zrolujeme.


Dobrú chuť 



Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Najlepšia maková plnka do závinu

  Makový závin patrí medzi naše najobľúbenejšie sladké kysnuté koláče. Mak je nielen zdravý vďaka železu a iným prospešným látkam ale je veľmi variabilný v používaní v dezertoch. Podľa tohto receptu si môžeme pripraviť aj orechovú plnku. Potrebujeme: 200 gramov mletý mak 100 gramov cukor kryštál 100 ml mlieka 1 Pl džemu (ja používam slivkový) pri orechovej plnke môžme vynechať  Podľa chuti kľudne pridajte citrónovú kôru či kvapnúť trochu rumu 😉 Mlieko zohrejeme a zalejeme mak s cukrom. Premiešame a pridáme džem. Teraz môžeme pridať aj kôru z citróna či spomínaný rum. Opäť zamiešame. Necháme vychladnúť. Makovú plnku rozotrieme na cesto. Koláč zvinieme tak že najprv si preložíme boky cesta aby nám plnka nevypadla či nevytiekla. Zrolujeme cesto a prenesieme na plech vyložený papierom na pečenie. Necháme podkysnúť podľa receptu. Kváskové dve hodiny. Druhý som urobila s kakaom. Ten je jednoduchší. Rozvaľkáme cesto, potrieme roztopeným maslom, cez sitko posypeme kakaom a práškovým cukrom (a

Cruffiny (kváskové)

 Každá z nás pozná muffiny aj croissanty. Cruffiny sú ich skvelá kombinácia. Prvá zmienka pochádza len prednedávnom z Austrálie v roku 2013. Preslávil ich až austrálsky šéfkuchár Ry Stephe v San Francisco v roku 2014, ktorý si dal aj ochrannú známku. Pred ich podnikom sú každé ráno dlhé rady ľudí aby si vychutnali čerstvé cruffiny. Našťastie sme žienky šikovné a cruffiny si upečieme aj doma. Môžeme ich plniť čokoládou, džemom, krémom typu créme patissieres,..... Receptom som sa inšpirovala na webe. Potrebujeme: Rozkvas 150 gramov mlieka 120 gramov Lievito madre 150 gramov hladkej múky Cesto 300 gramov hladkej múky 90 gramov mlieka 100 gramov zmäknuté maslo 50 gramov cukor kryštál 1 ks vanilkový cukor štipka soli cca 50 gramov zmäknuté maslo na potieranie Večer si zarobíme rozkvas. Ráno pridáme ostatné ingrediencie a mixérom vymiesime cesto.  Cesto necháme 2 hodiny kysnúť na linke (kým zdvojnásobí objem) alebo zakrytú misu vložíme do chladničky.

Parené knedle (kváskové)

Mexický guláš, sviečková, kôprova či chrenová omáčka to sú len niektoré jedlá ku ktorým k dokonalosti chýba už iba knedľa. Domáca knedľa parená je jednoduchá a tá kupovaná sa s ňou nedá vôbec porovnať. S kváskom a s láskou urobená knedľa zaručí spokojnosť a plné bruchá. Prečo si nedovoliť malý luxus v nadýchanom kúsku knedle? Vlastne jeden kúsok na tanieri určite bude málo.  Jemná, výborná, roky obľúbená a teraz aj kvásková parená knedľa čaká na vašu spokojnosť. Potrebujeme: Rozkvas 150 gramov polohrubej múky 150 gramov vody 150 gramov Lievito madre (alebo 1 Pl kvásku ražného) Cesto 350 gramov polohrubej múky 100 gramov mlieka 1 ks vajce 10 gramov oleja 1 kl soli Madre si najprv dobre rozmiešame vo vode. Pridáme múku a zmiešame všetko na hustejšie cesto. Necháme na linke celú noc. Ráno pridáme ostatné ingrediencie a mixérom vymiesime cesto. Necháme 2 hodiny kysnúť.  Po 2 hodinách si cesto rozdelíme na dve rovnaké časti. Miese