Preskočiť na hlavný obsah

Baskický pripálený cheesecake

 


Áno, zrak vás neklame. Naozaj je v názve tohto skvelého dezertu slovko pripálený.

V origináli znie Basque burnt cheesecake.

Zákusok pochádza z malej krajiny - autonómna oblasť Baskicko, ktorá leží na severe Španielska. 

Na prvý pohľad vyznie ako nepodarok súci do smetného koša, no opak je pravdou.

Priznám sa, že som sa nikde nedočítala dôvod pripáleného vrchu tohto cheesecaku.

Možno by to prezradil autor receptu Santiago Rivera, ktorý v 90. rokoch tento skvelý cheesecake vymyslel.

Či náhoda, či úmysel, pripálený cheesecake je tak famózny, že by bol hriech nevyskúšať ho.

Vôbec nie je horký na povrchu, ako by sme predpokladali.

Cheesecake je lahodný, jemný a sýty. 

Zaujímavosť dezertu je, že sušienkový základ chýba, takže sa odlišuje od ostatných "bežných" cheesecakov.

Odporúčam cheesecake pripraviť ráno, nakoľko sa má vychladnúť pri izbovej teplote. Poobede aby bol na stole pri kávičke.

Ak dezert dáme do chladničky, pred podávaním ho včas vyberieme aby dosiahol izbovú teplotu. 

Potrebujeme: 

500 gramov mascarpone

250 gramov jemný krémový tvaroh 

200 gramov kryštálový cukor 

500 ml smotana na šľahanie

5 ks celé vajcia

1 ks Zlatý klas (alebo iný škrob) 

štipka soli 


Predhrejeme si rúru na 200 stupňov celzia. Mascarpone, tvaroh a cukor vymiešame do hladka. Môžeme použiť mixér alebo zmes vymiešame ručne.


Prilejeme smotanu na šľahanie a premiešame.

Následne pridávame postupne po jednom vajíčku. 


Ako posledné pridáme škrob a štipku soli.

Formu si potrieme maslom a vyložíme papierom na pečenie.

Použila som dva papiere, nakoľko som potrebovala vyššie boky.


Nalejeme zmes a presvedčíme sa, že cheesecake počas pečenia na nevytečie.


Formu pár krát buchneme jemne o stôl aby sme v zákusku nemali bubliny.

Vložím do vyhriatej rúry a pečieme cca 60 minút.

Cheesecake je zhora tmavý ale zároveň v strede trasľavý. 


Necháme hodinku v rúre pri pootvorených dvierkach, následne ho necháme vychladnúť pri izbovej teplote. Cheesecake nám počas pečenia narastie, ale počas chladnutia klesne. Preto je dôležité, aby chladol postupne. Odstránime obruč z formy a opatrne dáme dole papier na pečenie. 


V reze:


Cheesecake môžeme podávať samotný, alebo s omáčkou z ovocia či poliaty karamelom. 

Ten karamel je neuveriteľne božský, najmä so štipkou soli.


Dobrú sladkú chuť 








Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Najlepšia maková plnka do závinu

  Makový závin patrí medzi naše najobľúbenejšie sladké kysnuté koláče. Mak je nielen zdravý vďaka železu a iným prospešným látkam ale je veľmi variabilný v používaní v dezertoch. Podľa tohto receptu si môžeme pripraviť aj orechovú plnku. Potrebujeme: 200 gramov mletý mak 100 gramov cukor kryštál 100 ml mlieka 1 Pl džemu (ja používam slivkový) pri orechovej plnke môžme vynechať  Podľa chuti kľudne pridajte citrónovú kôru či kvapnúť trochu rumu 😉 Mlieko zohrejeme a zalejeme mak s cukrom. Premiešame a pridáme džem. Teraz môžeme pridať aj kôru z citróna či spomínaný rum. Opäť zamiešame. Necháme vychladnúť. Makovú plnku rozotrieme na cesto. Koláč zvinieme tak že najprv si preložíme boky cesta aby nám plnka nevypadla či nevytiekla. Zrolujeme cesto a prenesieme na plech vyložený papierom na pečenie. Necháme podkysnúť podľa receptu. Kváskové dve hodiny. Druhý som urobila s kakaom. Ten je jednoduchší. Rozvaľkáme cesto, potrieme roztopeným maslom, cez sitko posypeme kakaom a práškovým cukrom (a

Cruffiny (kváskové)

 Každá z nás pozná muffiny aj croissanty. Cruffiny sú ich skvelá kombinácia. Prvá zmienka pochádza len prednedávnom z Austrálie v roku 2013. Preslávil ich až austrálsky šéfkuchár Ry Stephe v San Francisco v roku 2014, ktorý si dal aj ochrannú známku. Pred ich podnikom sú každé ráno dlhé rady ľudí aby si vychutnali čerstvé cruffiny. Našťastie sme žienky šikovné a cruffiny si upečieme aj doma. Môžeme ich plniť čokoládou, džemom, krémom typu créme patissieres,..... Receptom som sa inšpirovala na webe. Potrebujeme: Rozkvas 150 gramov mlieka 120 gramov Lievito madre 150 gramov hladkej múky Cesto 300 gramov hladkej múky 90 gramov mlieka 100 gramov zmäknuté maslo 50 gramov cukor kryštál 1 ks vanilkový cukor štipka soli cca 50 gramov zmäknuté maslo na potieranie Večer si zarobíme rozkvas. Ráno pridáme ostatné ingrediencie a mixérom vymiesime cesto.  Cesto necháme 2 hodiny kysnúť na linke (kým zdvojnásobí objem) alebo zakrytú misu vložíme do chladničky.

Parené knedle (kváskové)

Mexický guláš, sviečková, kôprova či chrenová omáčka to sú len niektoré jedlá ku ktorým k dokonalosti chýba už iba knedľa. Domáca knedľa parená je jednoduchá a tá kupovaná sa s ňou nedá vôbec porovnať. S kváskom a s láskou urobená knedľa zaručí spokojnosť a plné bruchá. Prečo si nedovoliť malý luxus v nadýchanom kúsku knedle? Vlastne jeden kúsok na tanieri určite bude málo.  Jemná, výborná, roky obľúbená a teraz aj kvásková parená knedľa čaká na vašu spokojnosť. Potrebujeme: Rozkvas 150 gramov polohrubej múky 150 gramov vody 150 gramov Lievito madre (alebo 1 Pl kvásku ražného) Cesto 350 gramov polohrubej múky 100 gramov mlieka 1 ks vajce 10 gramov oleja 1 kl soli Madre si najprv dobre rozmiešame vo vode. Pridáme múku a zmiešame všetko na hustejšie cesto. Necháme na linke celú noc. Ráno pridáme ostatné ingrediencie a mixérom vymiesime cesto. Necháme 2 hodiny kysnúť.  Po 2 hodinách si cesto rozdelíme na dve rovnaké časti. Miese