Preskočiť na hlavný obsah

Špargľova polievka krémová



Špargľa má približne 25 druhov, ale nám stačí poznať bielu špargľu a zelenú.
Dôležité je kupovať špargľu prvej triedy, tenkú, ktorá krásne praskne pri prelomení. 
Má krehké a zároveň dužinaté výhonky ktoré chuťou pripomínajú mladý hrášok.
Podľa východnej sex literatúry pôsobí špargľa ako afrodiziakum.
Okrem toho tvorí až 93% vody, má nízky obsah kalórií, ale za to je dobrým zdrojom vlákniny, vitamínov. Obsahuje aj vápnik, železo, meď i kyselinu listovú.
A keď je sezóna špargle a máme radi túto chuťovku, môžeme si urobiť skvelú jednoduchú polievku.

Potrebujeme:
500 gramov špargle bielej (môžeme aj zelenú použiť)
50 gramov masla
2 ks stredne veľké zemiaky
1 ks cibuľa
2 Pl hladkej múky
podľa potreby smotana na varenie/šľahanie 
soľ
mleté čierne korenie

Stačí nám pár ingrediencií aby sme si uvarili výbornú krémovú polievku.


Do hrnca si dáme na malom plameni roztopiť maslo.



Pridáme nakrájanú cibuľu a opražíme do sklovita.


K cibuli pridáme nakrájané zemiaky a poprášime múkou.



Poriadne premiešame, zalejeme vodou tak aby len trochu bola nad zemiakmi.
Kým nám zovrie voda, ošúpeme a nakrájame si špargľu.



Keď voda začne vrieť, vložíme kúsky špargle a varíme do mäkka. Trvá to približne 10 minút. Ponorným mixérom rozmixujeme polievku do hladka. Do druhého hrnca polievku prelejeme cez sitko.
V polievke nebudú vláknite časti špargle.


Dáme opäť na oheň a vlejeme smotanu podľa potreby. Záleží ako hustú polievku máme radi. Necháme prevrieť.
Pred podávaním pokvapkáme olivovým olejom, alebo môžeme trochu poliať smotanou, či vložiť krutonky.


Dobrú chuť

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Najlepšia maková plnka do závinu

  Makový závin patrí medzi naše najobľúbenejšie sladké kysnuté koláče. Mak je nielen zdravý vďaka železu a iným prospešným látkam ale je veľmi variabilný v používaní v dezertoch. Podľa tohto receptu si môžeme pripraviť aj orechovú plnku. Potrebujeme: 200 gramov mletý mak 100 gramov cukor kryštál 100 ml mlieka 1 Pl džemu (ja používam slivkový) pri orechovej plnke môžme vynechať  Podľa chuti kľudne pridajte citrónovú kôru či kvapnúť trochu rumu 😉 Mlieko zohrejeme a zalejeme mak s cukrom. Premiešame a pridáme džem. Teraz môžeme pridať aj kôru z citróna či spomínaný rum. Opäť zamiešame. Necháme vychladnúť. Makovú plnku rozotrieme na cesto. Koláč zvinieme tak že najprv si preložíme boky cesta aby nám plnka nevypadla či nevytiekla. Zrolujeme cesto a prenesieme na plech vyložený papierom na pečenie. Necháme podkysnúť podľa receptu. Kváskové dve hodiny. Druhý som urobila s kakaom. Ten je jednoduchší. Rozvaľkáme cesto, potrieme roztopeným maslom, cez sitko posypeme kakaom a práškovým cukrom (a

Cruffiny (kváskové)

 Každá z nás pozná muffiny aj croissanty. Cruffiny sú ich skvelá kombinácia. Prvá zmienka pochádza len prednedávnom z Austrálie v roku 2013. Preslávil ich až austrálsky šéfkuchár Ry Stephe v San Francisco v roku 2014, ktorý si dal aj ochrannú známku. Pred ich podnikom sú každé ráno dlhé rady ľudí aby si vychutnali čerstvé cruffiny. Našťastie sme žienky šikovné a cruffiny si upečieme aj doma. Môžeme ich plniť čokoládou, džemom, krémom typu créme patissieres,..... Receptom som sa inšpirovala na webe. Potrebujeme: Rozkvas 150 gramov mlieka 120 gramov Lievito madre 150 gramov hladkej múky Cesto 300 gramov hladkej múky 90 gramov mlieka 100 gramov zmäknuté maslo 50 gramov cukor kryštál 1 ks vanilkový cukor štipka soli cca 50 gramov zmäknuté maslo na potieranie Večer si zarobíme rozkvas. Ráno pridáme ostatné ingrediencie a mixérom vymiesime cesto.  Cesto necháme 2 hodiny kysnúť na linke (kým zdvojnásobí objem) alebo zakrytú misu vložíme do chladničky.

Jednoduchý kváskový chlieb

Ak ste sa rozhodli kváskovať, nemohli ste urobiť lepšie pre svoju rodinku. Vôňa chleba, ktorá sa šíri bytom, výborný chrumkavý mäkkučký chlebík  a najmä vďaka kvásku má chlieb veľa benefitov. Kvások ako taký používa človek už niekoľko tisícročí na výrobu obilných placiek a podobne. Voľakedy naše prababičky vyrábali kvások zo starého chleba alebo zo zvyškov cesta. Stačilo ich namočiť do vlažnej vody. Výhody kváskovania :  + kvások na rozdiel od droždia z obchodu obsahuje viac druhov kvasných baktérií. + vďaka kvásku cesto lepšie kysne + zlepšuje trvanlivosť pečiva, chleba... + zlepšuje stráviteľnosť (nenafukuje) + zlepšuje výživové vlastnosti Kváskový chlebík je po prispôsobení múk vhodný aj pre diabetikov, celiatikov, histaminikov. Dokonca niektorí ľudia uvádzajú zlepšenie trávenia. Kvások si môžeme založiť doma. Je to 14 dňový proces kŕmenia vodou a múkou. Môžeme osloviť susedu, kamarátku alebo niekoho v blízkom okolí o kom vieme že kváskuje. Je tzv kvásková mapa kde sa dá