Preskočiť na hlavný obsah

Panenka Wellington



Slávnostná príležitosť, oslava sviatku alebo len skúsiť niečo nové, iné....
Je veľa dôvodov prečo vyskúšať túto netradičnú pochúťku.
Wellington je hlavné mesto Nového Zélandu, možno je pokrm pomenovaný po tomto meste kde je rôznorodosť obyvateľstva. 
Aj Wellington hlavné jedlo môžeme rôzne obmieňať. Ako mäsko som zvolila bravčovú panenku, dá sa urobiť však aj z hovädzej sviečkovej. Šampiňóny použité v recepte obmeníme za listový baby špenát. Chute a variácie sú len v našich rukách.

Potrebujeme:
1 ks bravčová panenka
soľ a mleté čierne korenie
8 ks šampiňóny (približne 200g)
cibuľa/šalotka
francúzska horčica (poslúži aj obyčajná)
100g šunka sušená typu "prošuto"
1 balenie (rolku) lístkového cesta
vajíčko na potretie

Panenku si môžeme cez noc naložiť do zmesi oleja a byliniek (použila som rozmarín).
Na druhý deň na tuku panenku orestujeme z každej strany. Osolíme a okoreníme. Môžeme pridať aj bylinky v čom sa marinovala.
Čas restovania záleží či chceme mať panenku vnútri ružovú alebo prepečenú.


Panenka odložíme, zakryjeme alobalom.
Bylinky vyberieme a vo výpeku opražíme cibuľu. 


Šampiňóny očistíme a nakrájame nadrobno. Pridáme k cibuli.


Zmes aj mäsko necháme vychladnúť.
Na potravinársku fóliu si položíme plátky šunky tak aby sa prekrývali.


Na šunku natrieme vrstvu šampiňónov.



Panenku si potrieme horčicou a položíme na šampiňóny.



Pomocou fólie si mäsko zrolujeme do šunky.
Necháme v chladničke hodinku oddychovať.



Rozrolujeme si lístkové cesto a položíme panenku (bez fólie).


Mäsko zabalíme do cesta a okraje poriadne zatlačíme.
Zo zvýšného cesta môžeme panenku ozdobiť.


Urobíme takúto mriežku, alebo pomocou formičiek vykrojíme rôzne vzory.


Potrieme vajíčkom. Môžeme posypať napríklad sezamom. Ja chuť sezamu vyskúšam inokedy.


Panenku pečieme vo vyhriatej rúre na 170 stupňov približne 25 až 30 minút. Alebo pokiaľ cesto nemá krásnu zlatavú farbu.



Ako prílohu môžeme podávať zemiaky pečené, alebo len zeleninu prípadne zeleninový šalát.




Dobrú chuť

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Najlepšia maková plnka do závinu

  Makový závin patrí medzi naše najobľúbenejšie sladké kysnuté koláče. Mak je nielen zdravý vďaka železu a iným prospešným látkam ale je veľmi variabilný v používaní v dezertoch. Podľa tohto receptu si môžeme pripraviť aj orechovú plnku. Potrebujeme: 200 gramov mletý mak 100 gramov cukor kryštál 100 ml mlieka 1 Pl džemu (ja používam slivkový) pri orechovej plnke môžme vynechať  Podľa chuti kľudne pridajte citrónovú kôru či kvapnúť trochu rumu 😉 Mlieko zohrejeme a zalejeme mak s cukrom. Premiešame a pridáme džem. Teraz môžeme pridať aj kôru z citróna či spomínaný rum. Opäť zamiešame. Necháme vychladnúť. Makovú plnku rozotrieme na cesto. Koláč zvinieme tak že najprv si preložíme boky cesta aby nám plnka nevypadla či nevytiekla. Zrolujeme cesto a prenesieme na plech vyložený papierom na pečenie. Necháme podkysnúť podľa receptu. Kváskové dve hodiny. Druhý som urobila s kakaom. Ten je jednoduchší. Rozvaľkáme cesto, potrieme roztopeným maslom, cez sitko posypeme kakaom a práškovým cukrom (a

Cruffiny (kváskové)

 Každá z nás pozná muffiny aj croissanty. Cruffiny sú ich skvelá kombinácia. Prvá zmienka pochádza len prednedávnom z Austrálie v roku 2013. Preslávil ich až austrálsky šéfkuchár Ry Stephe v San Francisco v roku 2014, ktorý si dal aj ochrannú známku. Pred ich podnikom sú každé ráno dlhé rady ľudí aby si vychutnali čerstvé cruffiny. Našťastie sme žienky šikovné a cruffiny si upečieme aj doma. Môžeme ich plniť čokoládou, džemom, krémom typu créme patissieres,..... Receptom som sa inšpirovala na webe. Potrebujeme: Rozkvas 150 gramov mlieka 120 gramov Lievito madre 150 gramov hladkej múky Cesto 300 gramov hladkej múky 90 gramov mlieka 100 gramov zmäknuté maslo 50 gramov cukor kryštál 1 ks vanilkový cukor štipka soli cca 50 gramov zmäknuté maslo na potieranie Večer si zarobíme rozkvas. Ráno pridáme ostatné ingrediencie a mixérom vymiesime cesto.  Cesto necháme 2 hodiny kysnúť na linke (kým zdvojnásobí objem) alebo zakrytú misu vložíme do chladničky.

Pečené buchty ako od babičky ( závin, babka, moravské koláče .... kváskové univerzálne cesto)

Kto by nemal rád klasické pečené buchty? A najmä ak ich urobia zlaté ruky našej babičky? Vôňa sa šíri celým bytom, susedia otáčajú nos smerom k nám a vraciame sa do detstva, keď nás babka vítala s plechom plným sladkých buchiet. Plnené tvarohom, lekvárom, makom....jedna lepšia ako druhá aj keď poradie ťažko určiť. Teraz vďaka tomuto receptu môžeme my našu babku aj celu rodinu ponúknuť výbornými buchtami. Cesto je univerzálne, takže môžeme z neho robiť aj koláče (osúchy), moravské koláče, záviny, babku.... Potrebujeme: Rozkvas: 150 gramov polohrubej múky 150 gramov vody 150 gramov Lievito madre (alebo 1Pl ražného kvásku) Cesto: Rozkvas 350 gramov polohrubej múky 90 gramov vlažného mlieka 75 gramov kryštálového cukru 100 ml oleja štipka soli maslo na potretie buchiet Plnka: Tvaroh, džem, mak, nutella... Do misy dáme vodu a riadne v nej rozmiešame kvások. Pridáme múku a premiešame. Necháme na linke cez noc kvások pracovať. Alebo aspoň 6 hodín. Do krásne