Preskočiť na hlavný obsah

Furmansky chlebík (špaldový)




Ide furman dolinou....
....aj s múkou špaldovou

Tak pieseň neznie, viem, ale keďže furman či povozník/voziar bol vlastne kuriér, ktorý prevážal rôzne druhy tovaru mohol kľudne mať ako svoj náklad aj špaldovú múku.

Špalda je veľmi starý druh obilniny. Môžeme sa stretnúť aj s pojmom špaldová pšenica. Poznali ju už asi pred 8.000 rokmi a využívali ju v potrave pre jej zdraviu prospešné účinky.
Bežne sa používa na pečenie  biela pšeničná múka, pri náhrade so špaldovou využijeme zdravšiu alternatívu múky.
Špaldová múka obsahuje vitamíny, esenciálne mastné kyseliny, minerálne látky, vlákninu, ktorá podporuje trávenie, dokonca má protirakovinové účinky nakoľko pomáha rýchlejšiemu obnovu buniek....a veľa ďalších skvelých benefitov pre naše zdravie.
Má príjemnú jemnú orieškovú príchuť, ktorú prenesie aj do palaciniek, koláčov, cestovín, chlebíkov a iných dobrôt.
Furmansky chlebík je so špaldovou múkou s použitím rozkvasu z ražnej chlebovej múky. Cesto je trochu iné ako z klasickej bielej pšeničnej múky. Ale verím, že vám bude chutiť.

Rozkvas:
120 gramov ražnej chlebovej múky
150 gramov vody
1 Pl ražného kvásku

Cesto:
400 gramov hladkej špaldovej múky
100 gramov polohrubej pšeničnej  múky (kto má špaldovú lepšie použiť tú)
350 gramov vody
1 čl soli
2 Pl ovsených vločiek
1 Pl bravčová masť

Urobíme si rozkvas. Podľa sily kvásku necháme kvasiť 6 až 9 hodín.


Rozkvas z ražnej múky nie je taký bublinkový ako rozkvas zo pšeničnej múky.


Do hotového rozkvasu pridáme múky a vodu a necháme hodinu fermentovať.


Po hodine pridáme ostatné ingrediencie a mixérom vymiesime cesto.



Cesto sa nám bude zdať trochu lepivé riedke ale prekladaním spevnie. Pri prekladaní si vždy namočte ruku vodou, cesto sa nebude tak lepiť. Alebo použite cukrársku špachtlu.


Prekladať môžeme každých 20 minút.
Po dvoch hodinách, cesto preložíme na podložku/dosku, kde si ho trochu premiesime a stočíme do ošatky.
Ja som na dno ošatky nasypala trochu ovsených vločiek.


Zvyčajne cesto kysne v ošatke približne dve hodiny, ale vždy treba sledovať ako sa dvíha. Ja som po hodine a štvrť dávala chlebík piecť.


Cesto po vyklopeni sa roztekalo tak som nestihla ani narezať. Myslím že vôbec to chlebíku neuškodilo.
Pečieme tak ako sme zvyknuté. So záparou, na plechu, na kameni....
Ja pečiem v studenej jenskej mise a vkladám do studenej rúry.
Cesto si vyklopíme na papier na pečenie a prenesieme na vrchnák jenskej misy. Misu si pokropíme vodou a položíme na vrchnák s cestom. Vložíme do rúry a zapneme na 250 stupňov. Keď sa nám chlebík dotýka dna misy (cca 30 minút, záleží od veľkosti cesta a rúry), vyberieme misu a necháme chvíľu na 250 stupňov kým nezačne chlebík chytať hnedastú farbu. Znížime teplotu na 200 stupňov a dopekáme približne 15 minút. Opäť záleží akú farbu preferujeme.
Chlebík necháme vychladnúť na mriežke.





Dobrú chuť
















Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Najlepšia maková plnka do závinu

  Makový závin patrí medzi naše najobľúbenejšie sladké kysnuté koláče. Mak je nielen zdravý vďaka železu a iným prospešným látkam ale je veľmi variabilný v používaní v dezertoch. Podľa tohto receptu si môžeme pripraviť aj orechovú plnku. Potrebujeme: 200 gramov mletý mak 100 gramov cukor kryštál 100 ml mlieka 1 Pl džemu (ja používam slivkový) pri orechovej plnke môžme vynechať  Podľa chuti kľudne pridajte citrónovú kôru či kvapnúť trochu rumu 😉 Mlieko zohrejeme a zalejeme mak s cukrom. Premiešame a pridáme džem. Teraz môžeme pridať aj kôru z citróna či spomínaný rum. Opäť zamiešame. Necháme vychladnúť. Makovú plnku rozotrieme na cesto. Koláč zvinieme tak že najprv si preložíme boky cesta aby nám plnka nevypadla či nevytiekla. Zrolujeme cesto a prenesieme na plech vyložený papierom na pečenie. Necháme podkysnúť podľa receptu. Kváskové dve hodiny. Druhý som urobila s kakaom. Ten je jednoduchší. Rozvaľkáme cesto, potrieme roztopeným maslom, cez sitko posypeme kakaom a práškovým cukrom (a

Jednoduchý kváskový chlieb

Ak ste sa rozhodli kváskovať, nemohli ste urobiť lepšie pre svoju rodinku. Vôňa chleba, ktorá sa šíri bytom, výborný chrumkavý mäkkučký chlebík  a najmä vďaka kvásku má chlieb veľa benefitov. Kvások ako taký používa človek už niekoľko tisícročí na výrobu obilných placiek a podobne. Voľakedy naše prababičky vyrábali kvások zo starého chleba alebo zo zvyškov cesta. Stačilo ich namočiť do vlažnej vody. Výhody kváskovania :  + kvások na rozdiel od droždia z obchodu obsahuje viac druhov kvasných baktérií. + vďaka kvásku cesto lepšie kysne + zlepšuje trvanlivosť pečiva, chleba... + zlepšuje stráviteľnosť (nenafukuje) + zlepšuje výživové vlastnosti Kváskový chlebík je po prispôsobení múk vhodný aj pre diabetikov, celiatikov, histaminikov. Dokonca niektorí ľudia uvádzajú zlepšenie trávenia. Kvások si môžeme založiť doma. Je to 14 dňový proces kŕmenia vodou a múkou. Môžeme osloviť susedu, kamarátku alebo niekoho v blízkom okolí o kom vieme že kváskuje. Je tzv kvásková mapa kde sa dá

Sicílske cestoviny / cestoviny so sušenými paradajkami

  Sicília je nádherný región na juhu Talianska. Priezračné more, nekonečné pláže, niekde s bielym pieskom, ktoré pripomínajú Karibik.  Taliani majú skvelé jedlá častokrát s pár ingredienciami ale vždy s gastronomickým zážitkom. Kto obľubuje sušené paradajky ako ja, určite vyskúšajte recept kde je potrebné len cesnak, sušené paradajky a cestoviny. Niekedy jedlo môžeme obmeniť cuketou, syrom, tuniakom, kapary či inou surovinou. Ingrediencie v recepte sú bez gramov a kusov, každý si množstvo prispôsobí. Potrebujeme: cesnak sušené paradajky v oleji cestoviny  pár kvapiek citrónovej šťavy  soľ a mleté čierne korenie podľa chuti na posypanie parmezán (nemusí byť) Na rozohriatom oleji si osmažíme nakrájaný cesnak. Nesnažte ho dlho aby nebol horký. Je preto vhodné si nakrájať cesnak aj sušené paradajky zároveň. Keď začne voňať, pridáme nakrájané sušené paradajky (môžeme naliať aj trochu oleja z paradajok). Chvíľu smažíme s cesnakom.  Teraz môžeme pridať nakrájanú cuketu, kapary, tuniaka z konz