Preskočiť na hlavný obsah

Gateau au chocolat - francúzsky čokoládový koláč (bezlepkový)


Čokoláda pochádza z kakaových bôbov, ktoré pred 2000 rokmi plnili funkciu platidla, dokonca sa používali pri obradoch či rôznych rituáloch.
Kakaové bôby boli tak vzácne, že horúci nápoj s prímesou korenia ako čili a vanilky pili len panovníci.
Prvými pôžitkármi boli Olmékovia (dnešné Mexiko)
Po zániku ich ríše, prebrali výrobu nápoja z kakaových bôbov Aztékovia a Mayovia.
Do Európy sa dostali bôby až v 16.storočí ale úspech nemali.
V 17. storočí sa kakao vďaka mníškam a mníchom, ktorí pridali do nápoja cukor a med, začal čokoládový nápoj šíriť do celej Európy.
Bol ale veľmi drahý a taktiež ako pri Aztékoch a Mayoch mohli si nápoj dovoliť len šľachta a panovníci.
Dokonca sa čokoláda predávala len v lekárňach pre jej liečebné účinky.
Vďaka holandským a švajčiarskym vynálezcom sa dostala čokoláda začiatkom 19. storočia ostatným obyvateľom.
A ako to býva zvykom omyl jedného učňa sa stal prevratom vo výrobe čokolády.

Kvalitná vysokopercentná čokoláda pôsobí prospešne pre náš organizmus.
Obsahuje vitamíny, železo, vápnik, antioxidanty, horčík, draslík, zmierňuje migrénu, znižuje krvný tlak, dokonca pôsobí ako afrodiziakum.
Má aj ďalšie blahodárne účinky, samozrejme pri konzumácii s mierou.
Zdroj: internet

A keďže je tu reč o čokoláde, máme tu ľahký recept na výbornú francúzsku čokoládovú tortu v bezlepkovej verzii.

Potrebujeme:
7 ks bielka
štipka soli
2 čl octu
2 Pl práškový cukor
400 gramov kvalitnej čokolády
100 gramov masla
7 ks žĺtka
120 gramov kryštálový cukor
1 čl vanilkový extrakt (nemusí byť)
štipka soli


Čokoládu si roztopíme nad parou, pridáme maslo, zmiešame a necháme vychladnúť.

Do bielok pridáme soľ a ocot a vyšľaháme sneh. Ku koncu pridáme práškový cukor a riadne do tuha vyšľaháme tak aby sa nám robili kopčeky.


Žĺtka s kryštálovým cukrom vymiešame do peny a vmiešame vychladnutú čokoládu.


Do zmesi opatrne vmiešame sneh. Pridávame sneh asi na tri krát.


Formu na tortu si potrieme maslom a vysypeme kakaom. Keby sme vysypali múkou torta by nebola krásna čokoládová ale biela od múky.
Vylejeme cesto a pečieme vo vyhriatej rúre na 190 stupňov celzia približne 30 až 35 minút.
Torta sa pečením nadvihne a chladnutím klesne čím popraská.
To popraskanie je v tomto prípade žiadúce.


 Tortu necháme v rúre vychladnúť.
Podávame posypanú práškovým cukrom, ozdobenú šľahačkou či ovocím.
Vnútri je jemná a vláčna, cítime plnú chuť čokolády.



Dobrú chuť 😊

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Najlepšia maková plnka do závinu

  Makový závin patrí medzi naše najobľúbenejšie sladké kysnuté koláče. Mak je nielen zdravý vďaka železu a iným prospešným látkam ale je veľmi variabilný v používaní v dezertoch. Podľa tohto receptu si môžeme pripraviť aj orechovú plnku. Potrebujeme: 200 gramov mletý mak 100 gramov cukor kryštál 100 ml mlieka 1 Pl džemu (ja používam slivkový) pri orechovej plnke môžme vynechať  Podľa chuti kľudne pridajte citrónovú kôru či kvapnúť trochu rumu 😉 Mlieko zohrejeme a zalejeme mak s cukrom. Premiešame a pridáme džem. Teraz môžeme pridať aj kôru z citróna či spomínaný rum. Opäť zamiešame. Necháme vychladnúť. Makovú plnku rozotrieme na cesto. Koláč zvinieme tak že najprv si preložíme boky cesta aby nám plnka nevypadla či nevytiekla. Zrolujeme cesto a prenesieme na plech vyložený papierom na pečenie. Necháme podkysnúť podľa receptu. Kváskové dve hodiny. Druhý som urobila s kakaom. Ten je jednoduchší. Rozvaľkáme cesto, potrieme roztopeným maslom, cez sitko posypeme kakaom a práškovým cukrom (a

Cruffiny (kváskové)

 Každá z nás pozná muffiny aj croissanty. Cruffiny sú ich skvelá kombinácia. Prvá zmienka pochádza len prednedávnom z Austrálie v roku 2013. Preslávil ich až austrálsky šéfkuchár Ry Stephe v San Francisco v roku 2014, ktorý si dal aj ochrannú známku. Pred ich podnikom sú každé ráno dlhé rady ľudí aby si vychutnali čerstvé cruffiny. Našťastie sme žienky šikovné a cruffiny si upečieme aj doma. Môžeme ich plniť čokoládou, džemom, krémom typu créme patissieres,..... Receptom som sa inšpirovala na webe. Potrebujeme: Rozkvas 150 gramov mlieka 120 gramov Lievito madre 150 gramov hladkej múky Cesto 300 gramov hladkej múky 90 gramov mlieka 100 gramov zmäknuté maslo 50 gramov cukor kryštál 1 ks vanilkový cukor štipka soli cca 50 gramov zmäknuté maslo na potieranie Večer si zarobíme rozkvas. Ráno pridáme ostatné ingrediencie a mixérom vymiesime cesto.  Cesto necháme 2 hodiny kysnúť na linke (kým zdvojnásobí objem) alebo zakrytú misu vložíme do chladničky.

Pečené buchty ako od babičky ( závin, babka, moravské koláče .... kváskové univerzálne cesto)

Kto by nemal rád klasické pečené buchty? A najmä ak ich urobia zlaté ruky našej babičky? Vôňa sa šíri celým bytom, susedia otáčajú nos smerom k nám a vraciame sa do detstva, keď nás babka vítala s plechom plným sladkých buchiet. Plnené tvarohom, lekvárom, makom....jedna lepšia ako druhá aj keď poradie ťažko určiť. Teraz vďaka tomuto receptu môžeme my našu babku aj celu rodinu ponúknuť výbornými buchtami. Cesto je univerzálne, takže môžeme z neho robiť aj koláče (osúchy), moravské koláče, záviny, babku.... Potrebujeme: Rozkvas: 150 gramov polohrubej múky 150 gramov vody 150 gramov Lievito madre (alebo 1Pl ražného kvásku) Cesto: Rozkvas 350 gramov polohrubej múky 90 gramov vlažného mlieka 75 gramov kryštálového cukru 100 ml oleja štipka soli maslo na potretie buchiet Plnka: Tvaroh, džem, mak, nutella... Do misy dáme vodu a riadne v nej rozmiešame kvások. Pridáme múku a premiešame. Necháme na linke cez noc kvások pracovať. Alebo aspoň 6 hodín. Do krásne