Preskočiť na hlavný obsah

Roľnícky chlebík viaczrnný (kváskový)


Chlieb náš každodenný.... Niekoľko výstižných slov ktoré hovoria ako je chlieb dôležitý.
Upiecť si doma chlieb vedela voľakedy každá gazdinka. V dnešnej dobe je výhoda si upiecť chlebík, lebo vieme akú múku sme dali a vieme si ho prispôsobiť svojim potrebám či chuti.
Kváskový chlebík má nielen benefit zdravia ale aj úžasnú vôňu počas pečenia a chuť čerstvej kôrky.

Potrebujeme:
Rozkvas
150 gramov vody
150 gramov ražnej múky chlebovej
1 Pl kvásku

Cesto
150 gramov vody
250 gramov T650 (alebo len hladkú múku)
50 gramov špaldovej (celozrnnej) múky
100 gramov polohrubej múky
100 gramov uvarených zemiakov
1 Pl bravčovej masti
1,5 kl soli
1 kl rasce
1 kl ľanové semienka
1 kl slnečnicové semienka
1 kl chia

Zarobíme rozkvas a necháme aspoň 7 hodín pracovať. Záleží od teploty v miestnosti. Môžeme ho nechať aj celú noc na linke pokiaľ nue je veľmi teplo.


  Na obrázku je rozkvas po siedmich hodinách.


 Do rozkvasu pridáme ostatné ingrediencie a mixérom vymiesime cesto.
Po 15 minútach cesto prekladáme. Urobíme tak 4 krát.


 Cesto si preložíme na pomúčenú dosku a stočíme do ošatky. Ja dávam kysnúť do chladničky.  Vydrží 8 až 12 hodín záleží od teploty v chladničke.


Nakysnuté cesto vyklopíme z ošatky na papier na pečenie a položíme na vrchnák jenskej misy. Narežeme, prikryjeme misou a vložíme do studenej rúry. Misu alebo chlebík môžeme postriekať vodou.


 Po vložení cesta, zapneme rúru na 250 stupňov. Po zhasnutí svetielka pečieme 10 minút alebo sledujeme cesto ako sa dvíha.
Po zložení misy, pečieme na 250 stupňov približne 5 minút alebo kým nezačne chlebik hnednúť.
Následne znížime teplotu na 200 stupňov a pečieme 10 až 15 minút. Čas záleží od veľkosti chlebíka.
Môžeme piecť aj so záparou.
V tom prípade musí rúra riadne vyhriata na 250 stupňov.
Prvých desať minút na 250 stupňov, po znížení na 200 stupňov cca 15 minút.


Po upečení necháme vychladnúť na mriežke.



Dobrú chuť

Zápara: pri zapínaní rúry vložíme plech na spodok. Keď dáme pečivo (chlieb) do rúry, na spodný plech vlejeme hrnček horúcej vody.


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Najlepšia maková plnka do závinu

  Makový závin patrí medzi naše najobľúbenejšie sladké kysnuté koláče. Mak je nielen zdravý vďaka železu a iným prospešným látkam ale je veľmi variabilný v používaní v dezertoch. Podľa tohto receptu si môžeme pripraviť aj orechovú plnku. Potrebujeme: 200 gramov mletý mak 100 gramov cukor kryštál 100 ml mlieka 1 Pl džemu (ja používam slivkový) pri orechovej plnke môžme vynechať  Podľa chuti kľudne pridajte citrónovú kôru či kvapnúť trochu rumu 😉 Mlieko zohrejeme a zalejeme mak s cukrom. Premiešame a pridáme džem. Teraz môžeme pridať aj kôru z citróna či spomínaný rum. Opäť zamiešame. Necháme vychladnúť. Makovú plnku rozotrieme na cesto. Koláč zvinieme tak že najprv si preložíme boky cesta aby nám plnka nevypadla či nevytiekla. Zrolujeme cesto a prenesieme na plech vyložený papierom na pečenie. Necháme podkysnúť podľa receptu. Kváskové dve hodiny. Druhý som urobila s kakaom. Ten je jednoduchší. Rozvaľkáme cesto, potrieme roztopeným maslom, cez sitko posypeme kakaom a práškovým cukrom (a

Jednoduchý kváskový chlieb

Ak ste sa rozhodli kváskovať, nemohli ste urobiť lepšie pre svoju rodinku. Vôňa chleba, ktorá sa šíri bytom, výborný chrumkavý mäkkučký chlebík  a najmä vďaka kvásku má chlieb veľa benefitov. Kvások ako taký používa človek už niekoľko tisícročí na výrobu obilných placiek a podobne. Voľakedy naše prababičky vyrábali kvások zo starého chleba alebo zo zvyškov cesta. Stačilo ich namočiť do vlažnej vody. Výhody kváskovania :  + kvások na rozdiel od droždia z obchodu obsahuje viac druhov kvasných baktérií. + vďaka kvásku cesto lepšie kysne + zlepšuje trvanlivosť pečiva, chleba... + zlepšuje stráviteľnosť (nenafukuje) + zlepšuje výživové vlastnosti Kváskový chlebík je po prispôsobení múk vhodný aj pre diabetikov, celiatikov, histaminikov. Dokonca niektorí ľudia uvádzajú zlepšenie trávenia. Kvások si môžeme založiť doma. Je to 14 dňový proces kŕmenia vodou a múkou. Môžeme osloviť susedu, kamarátku alebo niekoho v blízkom okolí o kom vieme že kváskuje. Je tzv kvásková mapa kde sa dá

Sicílske cestoviny / cestoviny so sušenými paradajkami

  Sicília je nádherný región na juhu Talianska. Priezračné more, nekonečné pláže, niekde s bielym pieskom, ktoré pripomínajú Karibik.  Taliani majú skvelé jedlá častokrát s pár ingredienciami ale vždy s gastronomickým zážitkom. Kto obľubuje sušené paradajky ako ja, určite vyskúšajte recept kde je potrebné len cesnak, sušené paradajky a cestoviny. Niekedy jedlo môžeme obmeniť cuketou, syrom, tuniakom, kapary či inou surovinou. Ingrediencie v recepte sú bez gramov a kusov, každý si množstvo prispôsobí. Potrebujeme: cesnak sušené paradajky v oleji cestoviny  pár kvapiek citrónovej šťavy  soľ a mleté čierne korenie podľa chuti na posypanie parmezán (nemusí byť) Na rozohriatom oleji si osmažíme nakrájaný cesnak. Nesnažte ho dlho aby nebol horký. Je preto vhodné si nakrájať cesnak aj sušené paradajky zároveň. Keď začne voňať, pridáme nakrájané sušené paradajky (môžeme naliať aj trochu oleja z paradajok). Chvíľu smažíme s cesnakom.  Teraz môžeme pridať nakrájanú cuketu, kapary, tuniaka z konz