Preskočiť na hlavný obsah

Francúzsky krémeš






Francúzsky krémeš možno vyzerá ako komplikovaný zákusok, ale zdanie klame.
Odkedy ho robievam, z cukrárne sme už nekupovali. Môj nie je ukážkový ale za to poctivý, kvalitný a hlavne výborný.

Potrebujeme:
2 ks lístkové cesto (rolka s papierom na pečenie)
1 liter mlieka
3 ks vajcia
9 Pl kryštálový cukor
250 g maslo
3 ks Zlatý klas
2 ks vanilkový cukor
2 ks čokoláda na varenie + maslo podľa potreby

Lístkové cesto si rozrolujeme na opačnú stranu plechu a riadne popicháme vidličkou. Dáme piecť do vyhriatej rúry podľa návodu alebo kým cesto nebude zlatavé.
Druhý kus cesta si narežeme na štvorce a nepopicháme vidličkou nech sa nám krásne nafúknu.
Puding: mlieko vylejeme do hrnca ale časť si odložíme do misky kde ho zmiešame s 3 Zlatými klasmi. Vo zvyšnom mlieku v hrnci rozmiešame 3 žĺtky a 9 Pl cukru a dáme ohrievať. Pridáme mlieko so Zlatým klasom a uvaríme hustý puding.
Do ešte horúceho pudingu vmiešame sneh z 3 bielok.
V miske si zmiešame mixérom maslo zmäknuté na izbovú teplotu a 2 vanilkové cukry a postupne pridávame dobre vychladený puding. Je dôležité aby maslo a puding mali rovnakú teplotu.
Puding nanesieme na plát lístkového cesta. Vyšľaháme šľahačku s 2 stužovačmi (kto má rád sladšie, pridá 2 vanilínove cukry) a natrieme na vrstvu pudingu. Upečené štvorce lístkového cesta namáčame do roztopenej čokolády a ukladáme na šľahačku. Necháme v chladničke odležať.




Dobrú chuť

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Najlepšia maková plnka do závinu

  Makový závin patrí medzi naše najobľúbenejšie sladké kysnuté koláče. Mak je nielen zdravý vďaka železu a iným prospešným látkam ale je veľmi variabilný v používaní v dezertoch. Podľa tohto receptu si môžeme pripraviť aj orechovú plnku. Potrebujeme: 200 gramov mletý mak 100 gramov cukor kryštál 100 ml mlieka 1 Pl džemu (ja používam slivkový) pri orechovej plnke môžme vynechať  Podľa chuti kľudne pridajte citrónovú kôru či kvapnúť trochu rumu 😉 Mlieko zohrejeme a zalejeme mak s cukrom. Premiešame a pridáme džem. Teraz môžeme pridať aj kôru z citróna či spomínaný rum. Opäť zamiešame. Necháme vychladnúť. Makovú plnku rozotrieme na cesto. Koláč zvinieme tak že najprv si preložíme boky cesta aby nám plnka nevypadla či nevytiekla. Zrolujeme cesto a prenesieme na plech vyložený papierom na pečenie. Necháme podkysnúť podľa receptu. Kváskové dve hodiny. Druhý som urobila s kakaom. Ten je jednoduchší. Rozvaľkáme cesto, potrieme roztopeným maslom, cez sitko posypeme kakaom a práškovým cukrom (a

Cruffiny (kváskové)

 Každá z nás pozná muffiny aj croissanty. Cruffiny sú ich skvelá kombinácia. Prvá zmienka pochádza len prednedávnom z Austrálie v roku 2013. Preslávil ich až austrálsky šéfkuchár Ry Stephe v San Francisco v roku 2014, ktorý si dal aj ochrannú známku. Pred ich podnikom sú každé ráno dlhé rady ľudí aby si vychutnali čerstvé cruffiny. Našťastie sme žienky šikovné a cruffiny si upečieme aj doma. Môžeme ich plniť čokoládou, džemom, krémom typu créme patissieres,..... Receptom som sa inšpirovala na webe. Potrebujeme: Rozkvas 150 gramov mlieka 120 gramov Lievito madre 150 gramov hladkej múky Cesto 300 gramov hladkej múky 90 gramov mlieka 100 gramov zmäknuté maslo 50 gramov cukor kryštál 1 ks vanilkový cukor štipka soli cca 50 gramov zmäknuté maslo na potieranie Večer si zarobíme rozkvas. Ráno pridáme ostatné ingrediencie a mixérom vymiesime cesto.  Cesto necháme 2 hodiny kysnúť na linke (kým zdvojnásobí objem) alebo zakrytú misu vložíme do chladničky.

Jednoduchý kváskový chlieb

Ak ste sa rozhodli kváskovať, nemohli ste urobiť lepšie pre svoju rodinku. Vôňa chleba, ktorá sa šíri bytom, výborný chrumkavý mäkkučký chlebík  a najmä vďaka kvásku má chlieb veľa benefitov. Kvások ako taký používa človek už niekoľko tisícročí na výrobu obilných placiek a podobne. Voľakedy naše prababičky vyrábali kvások zo starého chleba alebo zo zvyškov cesta. Stačilo ich namočiť do vlažnej vody. Výhody kváskovania :  + kvások na rozdiel od droždia z obchodu obsahuje viac druhov kvasných baktérií. + vďaka kvásku cesto lepšie kysne + zlepšuje trvanlivosť pečiva, chleba... + zlepšuje stráviteľnosť (nenafukuje) + zlepšuje výživové vlastnosti Kváskový chlebík je po prispôsobení múk vhodný aj pre diabetikov, celiatikov, histaminikov. Dokonca niektorí ľudia uvádzajú zlepšenie trávenia. Kvások si môžeme založiť doma. Je to 14 dňový proces kŕmenia vodou a múkou. Môžeme osloviť susedu, kamarátku alebo niekoho v blízkom okolí o kom vieme že kváskuje. Je tzv kvásková mapa kde sa dá